Ознака: ситуација Косово

Нема да толерираме опасни ескалации на северот на Косово, истакна Борел

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, изјави дека многу е вознемирен од ситуацијата на северот на Косово и...

Вучиќ побара влијание од Кина и Русија, да се стави крај...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на средбите со кинескиот и рускиот амбасадор, апелираше до Кина да влијае на меѓународната заедница со својот огромен меѓународен...

Очекувам САД да ја охрабрат Приштина да ги исполни своите обврски,...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ се сретна со специјалниот советник во Стејт департментот, Дерек Шоле, на кого му го пренесе очекувањето дека САД ќе...

Нема да има санкции против Русија се додека можеме да го...

Министерот за надворешни работи и претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС) Ивица Дачиќ изјави дека Србија нема да воведе санкции против Русија додека...

Додека клучните прашања на Косово се нерешени, постигнување трајно решение не...

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, смета дека моментално постигнатото смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина со посредство на Западот...

Курти: Вучиќ би сакал да се врати во минатото, но тоа...

Косовскиот премиер Албин Курти денеска оцени дека ситуацијата на северот на Косово е тензична поради дејствијата на Белград. Зборувајќи за барањето на Србија за враќање...

Jа бараат Србија на тацна никогаш нема да им ја дадеме,...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на 11. Конгрес на Социјалистичката партија на Србија, зборуваше за актуелната ситуација на Косово. Тој пред присутните истакна дека...

Вучиќ ја разбира сериозноста на ситуацијата, истакна Лајчак

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, соопшти дека во Белград имал средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ,...

Нека ни кажат кој меѓународен договор мислат да го почитуваат, праша...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги праша властите во Приштина и „оние кои и помагаат“, кој меѓународен договор мислат да го почитуваат во односите...

Курти не донесе на работ на војна, блиску сме до одлуката...

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, во врска со настаните на Косово, оцени дека ситуацијата на Косово е на работ на вооружени конфликти и изрази...