Ознака: Подољак

Ирански беспилотни летала секоја вечер ја напаѓаат Украина, oбвини Подољак

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак изјави дека речиси секоја вечер ирански беспилотни летала ги напаѓаат украинските градови и дека Украина постојано поканувала претставници...

Киев се огласи по нападот врз Москва, негираaт вмешаност но со...

Помошник на украинскиот претседател негираше дека Киев е одговорен за нападот со дрон врз Москва, но рече дека Украина уживала гледајќи ги сцените. -Што се...

Подољак предлага демитализирана зона во Русија

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михаило Подољак изјави дека како дел од мировниот договор, во Русија долж границата со Украина треба да се...

Подољак најави контраофанзива на Украина

Советникот на Зеленски, Михајло Подољак на Твитер напиша дека долгоочекуваната контраофанзива „нема да биде индивидуален настан што ќе започне во одреден час на одреден...

Русите ја менуваат тактиката на напади во Украина, констатира Подољак

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михаил Подољак, истакна дека руската војска ја променила тактиката на ракетниот напад врз Украина и сега таргетираат цивили,...

Русите се вратија на старата шема, вели Подољак – 40 отсто...

Руските сили „се вратија на својата стара шема“ за лансирање масовни ракетни напади ноќе, изјави Михајло Подољак, советник на претседателот на Украина Володимир Зеленски. Четириесет...

Подољак: Руските тврдења за украински диверзанти кај Бријанск се „намерна провокација“

Кабинетот на украинскиот претседател денеска како „намерна провиокација од Москва“ ги оцени руските тврдења за упад на украински диверзанти во руската погранична област  - Приказната...

Подољак: Мировниот предлог на Кина е нереален

Михајло Подољак, виш советник на украинскиот претседател, го отфрли кинескиот предлог за прекин на војната во Украина. Тој тоа го нарече нереално. - Пекинг не...

Подољак со своја теорија за експлозијата на Кримскиот мост

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак денеска изјави дека експлозијата и пожарот на Кримскиот мост се „конкретен израз на конфликтот меѓу руската Федерална служба...

Војната може да трае уште шест месеци, вели Подољак, советникот на...

Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак изјави дека војната со Русија може да трае и до половина година. „Ова може да потрае уште два до...