Ознака: Подољак

Подољак: Украина нема да и отстапи територија на Русија

Украина денеска ја отфрли можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати никаков договор со...

Подолјак: Руските сили брзо се повлекуваат од северна Украина

Руските сили брзо се повлекуваат од регионите на Киев и Чернихив во северна Украина со цел да се зајакнат на истокот и југот на...

Подољак: По 26 дена војна има одредени промени во мировните преговори

Украинскиот преговарач Михаило Подољак за Би-Би-Си изјави дека по 26 дена војна има одредени промени во мировните преговори. –Отпорот на Украина ја принуди Русија посоодветно...