Фото: Твитер

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак изјави дека речиси секоја вечер ирански беспилотни летала ги напаѓаат украинските градови и дека Украина постојано поканувала претставници на Обединетите нации да ги истражат соборените ирански беспилотни летала.

– Речиси секоја вечер иранските беспилотни летала „Шахед“ ги напаѓаат украинските градови и ги одземаат животите на обичните луѓе. Во исто време, Русија цинично се обидува да го заштити Техеран во Обединетите нации, тврдејќи дека украинските приказни за ирански дронови се лажни. И сите кимнат со главата, продолжувајќи да ги слушаат „аргументите“ на земјата агресор. Циркус на тркала“, напиша на Твитер советникот на Зеленски.