Фото: Твитер/Министерство за одбрана на Украина

Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак изјави дека војната со Русија може да трае и до половина година.

„Ова може да потрае уште два до шест месеци“, рече претседателскиот советник Подољак во интервју за рускиот опозициски портал Медуза доцна синоќа.

Тој рече дека клучен фактор за времетраењето на војната е количината на залихи на оружје, а друг фактор е расположението во Европа, Украина и Русија што може да се промени со текот на времето.

Мировните преговори би можеле да се одржат само ако ситуацијата на терен се промени и кога Русија повеќе нема да смета дека може да диктира услови.

Тој предупреди дека територијалните отстапки за Русија нема да ја завршат војната.

„Некои градови, како Мариупол и сега Северен Доњецк, каде што се водат најжестоките борби, всушност веќе не постојат“, рече Подољак.

Според него, загубите на Русија се проценува дека се околу 80.000 луѓе. Тука спаѓаат загинатите и ранетите од редовната армија, сепаратистите и членовите на платеничките сили на Вагнер.

Тој рече дека по катастрофалната почетна фаза на војната за Москва, со до 1.000 мртви во војната дневно, сегашните загуби на руските и украинските војници се „споредливи“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неодамна изјави дека Украина губи до 100 мртви и има околу 500 ранети дневно.