Фото: Твитер

Михајло Подољак, виш советник на украинскиот претседател, го отфрли кинескиот предлог за прекин на војната во Украина. Тој тоа го нарече нереално.

– Пекинг не треба да се обложува на агресор кој го прекршил меѓународното право и ќе ја изгуби војната – напиша Подољак на Твитер.

Документот од 12 точки на кинеската влада за Украина беше објавен во петокот наутро, на првата годишнина од руската инвазија.

Во него, Пекинг повика на мировни разговори, повикувајќи ги сите страни да избегнат нуклеарна ескалација и да ги прекинат нападите врз цивилите, во изјава која се чини дека се држи до својот став дека Западот го поттикнува конфликтот – пренесе Индекс.хр.