Ознака: „Организатори на 27 април“

Судењето за случајот „Организатори на 27 април“ одложено за 13 јуни

Судењето за случајот „Организатори на 27 април“, денеска беше одложено за 13 јуни годинава. Како што образложи судијата Илија Трпков на почетокот на денешното рочиште...

Кривичен суд ги отфрли како неосновани барањата за амнестија за случајот...

Основниот кривичен суд Скопје на денешното рочиште ги отфрли како неосновани барањата на Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиевски и Владимир Атанасовски за амнестија...

Апелација ја укина првостепената пресуда за „Организатори на 27 Април“, случајот...

Апелациониот суд Скопје ги уважи жалбите и ја укина првостепената пресуда за случајот Организатори на 27 Април од 26.07.2021 година и предметот го врати...

Русковска: Барањето за изземање на Обвинителството нема да го смени судскиот...

Суспендираната јавна обвинителка Вилма Русковска смета дека барањето за изземање на Обвинителството за предметот „Организатори на 27 април“, поради снимката на која наводно се...