Ознака: Охридско лето

Волшебен амбиент на „Долни Сарај“ со Марија Јелиќ и оркестарот на...

Извонредниот глас на сопранот Марија Јелиќ од Србија вчеравечер одекна на сцената „Долни Сарај“, а прекрасниот амбиент беше надополнет со врвните музичари од Оркестарот...

Драмски театар со „Чудна случка со кучето во ноќта“ ќе настапи...

„Охридско лето“ ја продолжува драмската програма вечерва со Драмски театар Скопје и театарската претстава „Чудна случка со кучето во ноќта“ од Сајмон Стивенс, а...

Оркестарот на операта на Српскиот народен театар од Нови Сад и...

Програмата на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на оркестарот на операта на Српскиот народен театар од Нови Сад, Србија...

Камерниот оркестар „Профундис“ вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со концерт на камерниот ансамбл „Профундис“ од Скопје под диригентската палка на Ѓурѓица Дашиќ. Солисти на...

„Секс, лаги и љубомора“ на „Охридско лето“

Коле Ангеловски е еден од најплодните македонски режисери, а само на фестивалот „Охридско лето“ има режирано 27 театарски претстави досега Народниот театар - Охрид вчеравечер...

Камерниот ансамбл „Нов Здив“ вечерва пред публиката на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва нуди концерт на камерниот ансамбл при Филхармонијата на Република Северна Македонија „Нов Здив“. Концертот на класична музика под диригентската палка на...

Италијанските тенори го отворија 62. „Охридско лето“

Извонредните вокални гласови на италијанските тенори Алесандро Косентино де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини, придружувани од Оркестарот на Националната опера...

Воодушевена публика и бурни овации за вчерашната претстава „Секс, лаги и...

Народниот театар Охрид вчеравечер ја отвори драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ со премиерата „Секс, лаги и љубомора“ од Марк Камолети, во режија на...

Прекрасна вечер со врвните пијанисти од пијано-дуото Кањацо

Прекрасна атмосфера вчеравечер приреди пијано-дуото АнАнтонио“ музицирајќи во црквата „Света Софија“. Извонредните уметници Ана Јосимовска–Кањацо и Антонио Кањацо изразувајќи ја својата виртуозност на пијаното донесоа...

Полска вечер на „Охридско лето“ со трио Супниевски

Шеесет и второто издание на фестивалот „Охридско лето“ денеска ќе продолжи со традиционалната Полска вечер во чии рамки ќе настапи триото Супниевски.Концертот ќе се...