Ознака: Никола Тупанчевски

Сè уште трае истрагата за избеганиот затвореник од „Идризово“, верувам дека...

Министерот за правда Никола Тупанчевски денеска изјави дека се уште трае истрагата во врска со бегството од затворот Идризово., а не сакаше да ги...

Тупанчевски: Моделот за избор на шеф на ОЈО ГОКК покажа слабости,...

Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека за избор на шеф на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) остануваат...

Зборовите на Фон дер Лајен влеваат надеж за реформите во правосудството,...

Министерот за правда Никола Тупанчески во синоќешното гостување во дебатната емисија 24 Анализа рече дека она што го кажа претседателката на ЕК Урсула Фон...

Се постапува по барањата за трансфер на осудените за „Диво насеље“,...

Министерот за правда Никола Тупанчевски денеска изјави дека по барањата за трансфер на осудените лица се постапува во однос на роковите коишто се предвидени...

Ќе се истражи нападот врз Бојан Јовановски, министерот Тупанчевски верува во...

Министерот за правда Никола Тупанчевски рече дека треба да се постапи во однос на настаните што се случија во затворот „Идризово“ кога физички бил...

Тупанчевски: Секое дете заслужува да биде на соодветен начин заштитено во...

Секое дете заслужува да биде на соодветен начин заштитено во системот. Секое дете заслужува неговите потреби да бидат приоритет за институциите. Секое дете заслужува...

Менкиноски: Војната ќе биде добиена со поништување на сите договори што...

Поништувањето на Преспанскиот договор и на Договорот за добрососедство со Бугарија се крајна цел што ја истакна адвокатот Тони Менкиноски во правната борба со...

Тупанчевски: Иницијативата за референдум има правни аномалии, меѓународните договори не можат...

Иницијатива за распишување референдум има прилично правни аномалии, недостатоци што ја прават недоволно добра од правен аспект за постигнување на една замислена цел, потенцијална,...

Тупанчески ќе предложи формирање меѓуресорска група што ќе дава мислење за...

Формирање ад-хок тело како привремено решение, до донесување на нов Закон за здруженија и фондации, ќе предложи на денешната седница на Владата министерот за...

Тупанчески: Говорот на омраза не секогаш треба да го врзуваме за...

Секој кој смета дека во некој текст или некое друго место има елементи на говор на омраза, може да поднесе кривична пријава, но само...