Ознака: Никола Тупанчевски

Тупанчевски: Предметите што ги работеле сега пензионираните судии нема да останат...

Состојбата со недостаток на судии може да се надмине со внатрешна реорганизација на судството. Тоа нема да биде едноставно, но јас сум оптимист дека...

Затворите се претворени во училишта за криминал, вели Камбовски

Затворите се претворени во училишта за криминал и места каде се прават недозволени дејствија, а не во институции каде осудените лица ќе се ресоцијализираат...

Тупанчески: Судовите не смеат да ја кријат својата работа

Судовите не смеат да ја кријат својата работа од оние во чиј интерес делуваат, истакна министерот за правда Никола Тупанчески на седмата Охридска школа...

Најавено решавање на наталожените проблеми во затворите по средбата на Тупанчевски...

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска имаше средба со сите директори на затворите, на која беше констатирано дека најголеми проблеми во затворите се преоптовареностa,...

Тупанчевски: Никој нема да биде поштеден од одговорност по претресот во...

Министерот за правда Никола Тупанчески на денешната прес-конференција информираше за координираната акција во текот на вчерашниот ден која беше спроведена во затворот „Идризово“, а...

Формирана работна група за штрајкот на Управата за матични книги

Разговаравме со директорот на Управата за водење матични книги (УВМК), нешто договоривме и формиравме работна група која работи на надминување на проблемот и верувам...

Косово бара екстрадиција на дел од осудените за „Диво насеље“, се...

Ќе биде реагирано доколку се утврди дека осудените за настаните во Диво Насеље кои штрајкуваат со глад, не ги добиваат правата што им следуваат...

Тупанчески најави поместувања во правосудството

Не коментирам судски одлуки, но сепак ова е одлука на Врховниот суд, кој се произнесува по одлуката на Апелацискиот суд. Генерално во нашата земја...