Ознака: Лојд Остин

Во Пентагон се одржа средба на министрите за одбрана на САД...

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска во Пентагон се сретна со својот израелски колега Јоав Галант во екот на тензиите во односите меѓу...

Пораз на Украина би довел до војна на НАТО со Русија,...

Пораз на Украина би довел до војна на НАТО со Русија, изјави шефот на Пентагон на синоќешното сослушување во американскиот Конгрес. На сослушување во Комитетот...

Остин се извини што криел дека има рак и дека е...

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска јавно се извини што чувал во тајност дека боледува од рак на простата и дека е во...

САД ќе направат сѐ што е потребно за да ги заштитат...

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вети дека САД ќе ги „преземат сите неопходни мерки“ за да ги заштитат своите војници. Тој го изјави...

Американскиот министер за одбрана опериран од рак, Белата куќа не била...

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин неодамна беше опериран од рак на простата, а подоцна беше хоспитализиран за лекување на инфекција на уринарниот тракт...

Бела куќа: Бајден ја задржува целосната доверба во Остин

Американскиот претседател Џо Бајден продолжува да има „целосна доверба“ во министерот за одбрана Лојд Остин, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер во...

Ќе ги поддржиме и Украина и Израел, ние сме најсилни во...

Соединетите Американски Држави се способни истовремено да ја поддржат Украина во војната против Русија и Израел по бруталниот напад на Хамас, изјави американскиот секретар...

САД и Македонија потпишаа 10-годишен план за соработка во одбраната

Секретарот за одбрана на САД Лојд Остин и министерката за одбрана на Македонија Славјанка Петровска ветија дополнително зацврстување на одбранбените односи на двете земји,...

Ќе го превртиме секој камен да откриеме од каде протекуваат тајните...

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, најави дека САД ќе продолжат да го истражуваат неодамнешното протекување доверливи документи додека не се утврди неговиот извор. Британски...

Остин: Украина има можност да преземе иницијатива на бојното поле

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека Украина има навистина добри шанси да преземе иницијатива на бојното поле. - Мислам дека ќе имаат...