Ознака: испорака на оружје

Песков: Порано или подоцна, Европа ќе мора да одговора

Порано или подоцна, Европа ќе мора повторно да размисли и да одговори на својот народ зошто пумпа оружје во Украина. Ова го изјави портпаролот на...

Украинското раководство стравува дека контраофанзивата нема да ги исполни надежите на...

„Вашингтон пост“ Военото раководство на Украина се обидува да го убеди Западот да ги ограничи своите очекувања од планираната контраофанзива, бидејќи не е сигурно дека...

Државите кои не ја поддржуваат сега Украина, ќе платат во иднина,...

Државите кои ја малтретираа Украина ќе одговараат кога војната ќе заврши, изјави денеска украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. Шефот на украинската дипломатија истакна...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за...

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -...

Русија се подготвува за долга војна во Украина, забележа Столтенберг

Руското раководство се подготвува за продолжена војна во Украина, така што сите земји-членки на НАТО кои го поддржуваат Киев мора да продолжат да обезбедуваат...

Испораката на оружје во Киев е пат кон светска војна, истакна...

Заменик-претседателот на Советот за национална безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, денеска изјави дека снабдувањето на Киев со повеќе ракетни системи со долг дострел (МЛРС)...