Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26124)

Промоција на „Шестарот на времето“ од Никола Маџиров

На мултимедијален настан, со проекција на видеа, поетско читање и музички настап, вечерва во „Литература.мк“, во „Дајмонд мол“, ќе биде претставена големата поетска книга...

Инфантино: Фудбалот го обединува светот

Претседателот на ФИФА, обраќајќи се на конгресот на ФИФА во Бангкок, истакна дека мисијата на ФИФА е да го развива фудбалот на глобално ниво...

Два трика од Тикток за перење и чистење

Домување Потопување на валканите алишта во вода наместо нивно перење во машина е еден од триковите што можете да ги најдете на Тикток. Овој процес...

Листа на прекршоци за кои полицијата може да ви го одземе...

Во кои ситуации возачите би можеле да останат без своите возила? Прекршоците од овој список може скапо ќе ве чинат и тоа во најголем...

Жените во менопауза треба да консумираат два додатока во исхраната

Менопаузата означува значителна транзиција во животот на жената, која носи безброј физички и хормонални промени. Иако ова е природна фаза во животот на секоја...

Зошто нема ограничување на брзината на германските автопатишта?

Брзото возење ги привлекува туристите Автопатиштата се дизајнирани да овозможат брзо возење, но често нè совладува стравот од казни кога сакаме да го притиснеме педалот...

Чистка многу поголема од разрешување еден клучен министер

Новите ветришта во Кремљ носат и нови свежи раководни човечки ресурси. Дали ќе донесат и нови политики или, пак, чистката само ги „оддува“ старите...

Шампионот Денвер елиминиран

КОШАРКА - НБА-ЛИГА Кошаркарите на Минесота се пласираа во финалето на плејофот на Западната конференција во НБА-лигата, откако во мајсторката го елиминираа актуелниот шампион Денвер,...

Моќна сила на Блискиот Исток

Тензиите меѓу Исламската Република Иран и Израел го свртеа вниманието кон воените капацитети на тие две земји. Опасноста од нова регионална војна, која би...

Иранската извршна власт без првиот носител, но нарушување во извршувањето на...

Врховниот водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, кој го има последниот збор за прашањата од надворешната политика и иранската нуклеарна програма, ги увери Иранците...