Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26084)

Ќе гледаме филмови од земјите на Вишеградската група

Циклусот се состои од комедијата „Празни шишиња“ во режија на Зденек Сверак, „Студена војна“ на Павел Павликовски, „Инвалид“ на словачкиот режисер Јонас Карасек и...

Фредерико Педреира: Не трагам секогаш по новитети во библиотеките и во...

Промовиран романот „Лекцијата на месечарот“ Неколку дена по одбележувањето на Денот на европските автори, издавачката куќа „Арс ламина“ го промовираше последниот роман од проектот „Порта...

Британски дресер ги издвои најнежните раси на кучиња

Животни Тренерот на кучиња Вил Атертон од Велика Британија во своето вирално видео на Тикток открива кои се најнежните раси што им ги препорачува на...

Револуција во американската надворешна политика

Колумна на Берни Сандерс, американски политичар и активист Тажен факт за политиката на Вашингтон е дека за некои од најважните прашања со кои се соочуваат...

Кој бил „номадот“ Пол Ердеш

Еден од најпознатите математичари на 20 век Во 1913 година во Будимпешта бил роден Пол Ердеш, познат „номадски“ математичар, кој за време на неговиот живот...

Како да ги препознаете дволичните луѓе Знаци дека некој не е...

Според психологијата, постојат одредени знаци што можат да ни помогнат да одредиме кој е навистина добар човек, а кој не е. Наместо да се...

Ансамбл што е еден од главните темели на македонската државност

ЈУБИЛЕЈ НА „ТАНЕЦ“ Основан во март 1949 година во Скопје, ансамблот „Танец“ веќе 75 години е еден од најстамените столбови на македонската традиција и култура...

Зошто се урна мостот „Френсис Скот Ки“?

Експертско мислење во врска со причините за колапсот на мостот во Балтимор, САД Мостот „Френсис Скот Ки“, кој неодамна се урна откако беше погоден од...

Македонија лидер по раст на цената на недвижностите во регионот

Просечната цена на квадратен метар, доколку зборуваме само за Скопје, во зависност од локацијата, е околу 1.000 евра на периферните локации на градот, додека...

Политички маркетинг и политичка пропаганда

Серијалот „Политиката низ призмата на изборите, партиите и демократијата“ од авторот Сотир Костов обработува актуелни теми од нашето општествено, политичко, економско и социјално битисување....