Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26081)

Како да пресадите фикус во четири едноставни чекори

Домување Фикусот е едно од најпопуларните растенија за затворени простори, а многумина велат дека ги подобрува атмосферата и естетиката на секоја просторија со својот декоративен...

Милијардерот Џеф Безос вложува 60 милиони за замена на месото...

Основачот на „Амазон“, милијардерот Џеф Безос, го основаше „Безос ерт фонд“ како дел од јавното ветување за справување со тековната климатска криза преку филантропија,...

По што се разликуваат филмовите на Вес Андерсон?

Последниот филм на Вес Андерсон, „Астероид сити“, во кој игра феноменалната актерска екипа: Брајан Кренстон, Тилда Свинтон, Џејсон Шварцман, Скарлет Јохансен, Маја Хок, Бил...

Симболи на антифашистичката борбa

Спомениците и спомен-обележјата секогаш одразуваат вредности, значаен наратив и нѐ потсетуваат на нашето минато. За спомениците се вели дека се богатството на еден народ,...

„Среќата е насекаде!“ е слоганот на фестивалот

Четврта сезона на „Скопскиот моден фестивал“ од 3 до 6 април Сергеј Варошлија, Моника Црнокрак, Иван Наумовски, Калтрина Круезиу, Октај Сејди и Сара Дамчевска се...

Кои се извршителите и зошто токму во овој момент е извршен...

Доколку нападот во Москва дефинитивно му се припише на ИСИЛ, нагласува Џадун, исламистичката група се надева дека ќе ѝ порасне кредибилитетот, „ќе добие поддршка...

Внимание, некој се обидува да ви го украде „лицето“

За да навлезат во системот, криминалците испраќаат разни пораки до одредени корисници на мобилни телефони, кои изгледа како да се испратени од познати политички и...

Политичкиот менаџмент како вештина

Серијалот „Политиката низ призмата на изборите, партиите и демократијата“ од авторот Сотир Костов обработува актуелни теми од нашето општествено, политичко, економско и социјално битисување....

Хаику-интермецо

Мојата прва хаику-книшка „Слика тркало“ се затркала со голема брзина. Се случуваше секој ден да запишам по едно хаику. Некогаш и по две, по...

Прекуграничната трка не е вклучена во календарот за сезоната 2024/2025

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - ФИС По темелна консултација со спортистите, нивните тимови и другите засегнати страни вклучени во настанот, Интернационалната скијачка федерација (ФИС) и скијачките федерации...