Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26058)

Меѓународните договори и нивното (не)селективно почитување

Ако навистина толку строго и принципиелно го почитуваме меѓународното право и го ставаме пред/над внатрешното право, при што своите граѓани ги ставаме во подредена...

Египет објави договор со Обединетите Арапски Емирати од 35 милијарди...

Абу Даби ќе му плати на Каиро за развој на областа Рас ел Хекма, и тоа во рок од два месеца, а средствата ќе...

Следниот шеф на НАТО е извесен

Повеќе од 20 земји се согласија за Марк Руте, кому му завршува мандатот како холандски премиер, да биде следниот генерален секретар на НАТО. Останува...

Бројките на Зеленски се во остра спротивност со процените на...

Британски „Гардијан“ наведува дека, генерално, на последната прес-конференција на Зеленски „имало дури и повремени светли моменти од неговата кариера како комичар“. Сепак, „Гардијан“ забележува...

Дали законот за забрана на нефер трговски практики е брана од...

Спротивно на убедувањата на бизнисмените дека ваквите мерки му штетат на бизнисот и ја зголемуваат сивата економија, Владата смета дека единствено решение на проблемот...

И автомобилите низ годините „растат“

Статистиката покажува дека ширината на автомобилот расте во просек за еден сантиметар на секои две години. Со зголемувањето на големината доаѓаат проблеми, од влијанието...

Угоре или удолу годинава за квадрат станбена површина?

Растот на цените на материјалите, недостигот од работна сила, која се иселува во Западна Европа, инфлацијата, многуте турбуленции на пазарот, како и искористувањето на...

Цејлонски цимет за зима без болести

Здрава храна Цејлонскиот цимет е широко користен низ светот, но тој е многу повеќе од обичен зачин затоа што има и лековити својства. Цејлонскиот цимет...

Градинарството е подобро од пешачење или возење велосипед

Доколку сакате да го комбинирате пријатното со корисното, нема подобра активност од градинарството. Освен што ќе го одржувате телото во добра форма, на вашата...

Климе Ковачески: Како и секој музичар, се приврзувам за секоја...

Излезе новиот албум „Најдоброто од музиката на Ковачески“ Климе Ковачески го претстави новиот албум за 2024 година, кој обединува некои од неговите најзвучни песни во...