Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26028)

Алек Болдвин е обвинет за убиство од небрежност

Поротата во Ново Мексико го обвини американскиот актер Алек Болдвин за убиство од небрежност за време на снимањето филм во октомври 2021 година. Болдвин...

Дали е здраво да се јадат јајца секој ден?

Здрава храна Многумина од нас јадат јајца секој ден, особено за појадок. Оваа намирница е еден од најпопуларните и најприфатливи извори на протеини што нѐ...

Научниците постигнаа напредок во добивањето гориво од загадена вода

Научниците од политехничкиот институт „Ворчестер“ направија значаен чекор кон својата визија за развој на материјал што ја отстранува уреата од водата и има потенцијал...

Кратер – најдобриот генерал на Александар Македонски

Кратер учествувал во сите големи битки, на Граник, кај Ипсос (каде што заповедал со целото лево крило на фалангата, а негови потчинети биле Мелеагар...

Гума за џвакање стара 10.000 години открива податоци за исхраната...

Пред десет илјади години, група тинејџери во денешна Шведска џвакале и плукале парчиња смола од бреза, на ист начин како што современите деца може...

Од март се отвора пазарот за трудот во земјите од Отворен...

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија ќе добијат слободен пристап до пазарот на трудот во тие три земји, за што беа потпишани и протоколи...

Македонија сообраќајно и енергетски непрепознатлива за соседите

Во последните месеци можеа да се проследат повеќе настани во кои беа вклучени претставници на енергетските власти во Бугарија, Грција и во Србија, кои...

Возачите често забораваат да ги користат трепкачите

Екипа на „Нова Македонија“ организира повеќедневно набљудување на сообраќајот на неколку крстосници во Скопје, како и на „отворен пат“ кон Куманово и кон Тетово....

ДЕВОЈКИТЕ ОД „ГОРБИ“, 1

Според тоа, повторувањето постои. Но, кога ли се случува тоа? Кјеркегор Можеби Чехов со право го советувал младиот писател Телешов кога му говорел дека патувањето со...

Промоција на „Трибун, Хронистерик, Номад“ од Александар Прокопиев

Новата книга „Трибун, Хронистерик, Номад“ од познатиот писател и книжевник Александар Прокопиев ќе биде промовирана денеска, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во...