Фото: Пиксабеј

Здрава храна

Многумина од нас јадат јајца секој ден, особено за појадок. Оваа намирница е еден од најпопуларните и најприфатливи извори на протеини што нѐ одржуваат сити и го зголемуваат нивото на енергија. Меѓутоа, некои тврдат дека постојат можни здравствени ризици поврзани со секојдневното консумирање јајца. Нутриционистката Келијан Петручи ги наведе факторите што треба да ги земеме предвид пред да јадеме јајца за појадок.
Покрај месото и рибата, јајцата се исто така еден од најдобрите извори на протеини. Тие содржат неколку есенцијални соединенија што придонесуваат за здрава исхрана. Особено вредна хранлива материја е холинот, кој може да се најде особено во жолчките.
– Холинот помага да се изградат силни и еластични клеточни мембрани, а големото внесување холин може да спречи депресија, губење на меморијата и анксиозност – изјави Петручи за „Делиш“.
Таа исто така наведува дека јајцата се добар извор на железо, цинк и витамини А, Д, Б6 и Б12. Петручи ги отфрла тврдењата за холестеролот како застарени митови.
– Како што се заклучи, јајцата не влијаат значително на вашиот холестерол. И кога влијаат, тоа го прават на добар начин. Значи, не мора нужно да се грижиме за здравствените ризици поврзани со јадењето јајца секој ден – истакна таа.
Сепак, важно е како ги јадеме. Комбинацијата на јајца со храна со заситени масти, како што се сланина и колбаси, може да доведе до здравствени ризици.
Иако оваа храна може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања и други здравствени проблеми, важно е да се напомене дека овие ризици се поврзани со прекумерно и редовно консумирање.