Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25960)

Барањето дијагнози на интернет води до дезинформации и...

Кога станува збор за необичен исип, чувство на пецкање во коленото по тренинг или главоболка што никако не престанува, поради љубопитност или загриженост многумина...

Како да ја намалите влагата во домот

Домување Вишокот кондензација или влага во вашиот дом може да биде непријатен во најдобар случај или сериозно штетен за вашето здравје во најлош случај. Тоа...

Како да останете позитивни кога ноќите траат подолго

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час наназад, завршува летното сметање на времето и започнува зимското сметање на времето. Поместувањето на часовникот...

„Гугл“ ја подобри апликацијата „Мапс“ со вештачка интелигенција

Директорите на „Гугл“ уште во мај ја претставија функцијата „извонреден поглед“ за маршрути на конференцијата за програмери I/O, што овозможува навигациски фотографии за планираните...

Стогодишнина од формирањето – Република Турција

Турција Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ѝ вети на Турција „успех и победа“ по повод стогодишнината од основањето на Република Турција, која беше одбележана во...

По 18 години, ГЕРБ ќе ја изгуби власта во главниот град

Кандидатот за градоначалник на Софија, од партијата ГЕРБ, на која претседател е Бојко Борисов, не успеа да влезе во вториот круг, а генерално неговата...

Зошто белиот водород се нарекува и климатски свет грал?

Белиот водород - познат и како „природен“ водород (или уште „златен“ или „геолошки“) - се создава во природата и е присутен во Земјината кора....

Беше ли спас вакцината?

На почетокот на оваа неизвесна есен во однос на коронавирусот, да се обидеме да погледнеме наназад какво искуство има стекнато човештвото досега во борбата...

Воена соработка

Кинеската и персиската цивилизација имаат историски врски што датираат повеќе од две илјади години. И покрај разликите, двете цивилизации имаат многу сличности што овозможија...

Кое е вистинското водостопанско и енергетско решение за Црна Река?

Ако им се даде на Грците да стопанисуваат со овој простор (волумен на вода) 67 години, тоа значи дека тие ќе можат да го...