Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25932)

Мравките и другите инсекти чувајте ги подалеку од вашиот дом

Домување Златното правило против привлекување мравки и други инсекти во домот е чистотата. Погрижете се куќата да биде чиста и без мали остатоци од храна...

Кое млеко има најголемо влијание врз животната средина?

Досега студиите не се согласни за тоа дали органските млечни фарми произведуваат повеќе, помалку или приближно исто количество емисии на стакленички гасови. Кравјото млеко...

Само во Велика Британија се фрлаат пет милиони е-цигари неделно

Секоја недела во Велика Британија се фрлаат пет милиони електронски цигари за еднократна употреба, што е четирикратно зголемување во однос на минатата година, според...

Секој родител сака неговото дете да биде среќно, но често погрешно...

Јелена Ѓоковиќ, програмска директорка на фондацијата „Новак Ѓоковиќ“ Траумата не е она што ти се случило. Траумата е она што се променило во тебе поради...

Мигрантската криза ги затвора границите во ЕУ

Зголемениот мигрантски бран кон Италија го подигна притисокот во земјите од Европската Унија за барање итни решенија од приливот на нови бегалци. Франција подигна...

Енергетската политика клучна за националната безбедност

Ако не знаеме од кои извори, како и до кој степен ќе набавуваме енергија во иднина, нема да знаеме како да формулираме надворешна, безбедносна...

Изгребани, но не окрвавени

Оттаму, она што се наметнува како императив е дека сега, во овој миг, е најважно да се задржи безбедносната стабилност и да се отфрлат...

Јаз што бара брзо премостување со „понтонски мост“

Додека украинската војска останува фокусирана на враќање на територијата на исток, американските власти се залагаат за промена на југ Посетата на Зеленски на Вашингтон откри...

Бурето барут во Косово има фитил за потпалување во секоја од...

Во нашето северно соседство продолжува тензичната атмосфера Безбедносната состојба на северот од Косово и во текот на вчерашниот ден беше тензична по инцидентот во Бањска,...

Откажување од строгите градежни стандарди заради намалување на трошоците

Високите каматни стапки и инфлацијата се товар за градежната индустрија, предизвикувајќи Германија да се откаже од плановите за построги градежни стандарди Германскиот министер за животна...