Фото/Илустрација: Пиксабеј

Високите каматни стапки и инфлацијата се товар за градежната индустрија, предизвикувајќи Германија да се откаже од плановите за построги градежни стандарди

Германскиот министер за животна средина
во обид да ја поддржи „болната“ градежна индустрија

Германската влада ќе ги стави во мирување плановите на неодредено време, кои ќе бараат построги стандарди за изолација на зградите, изјави министерот за животна средина Роберт Хабек за „Ројтерс“, во обид да ја поддржи „болната“ градежна индустрија.
Соопштението од германската влада доаѓа пред состанокот на градежната индустрија и владините лидери со канцеларот Олаф Шолц, на кој треба да се бара решение за големиот пад во секторот. Укинувањето на стандардите за изолација е најголемото барање на индустријата, која вели дека мерките се прескапи и дополнително ја придушуваат потиснатата градежна индустрија.
– Високите каматни стапки и инфлацијата се тежок товар за градежната индустрија – рече Хабек, истакнувајќи дека мерките за заклучување сега „може да почекаат“.
Германските цени на недвижностите значително паднаа во вториот квартал, што е најнов мрачен знак за пазарот на недвижности во најголемата европска економија, покажаа владините податоци во петокот.
Исто така, минатата недела, податоците покажаа дека градежните дозволи за станови во Германија паднаа за 31,5 отсто во јули во однос на претходната година, што го нагласи падот на побарувачката што ги погоди градежништвото и индустријата за недвижности.