Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25632)

Билетот за јавен превоз во пакет со модринки

Учебната година почна со физички пресметки меѓу тинејџери во автобусите Секоја година сѐ поголема е бројката на тепачки, кавги, инциденти, особено помеѓу младите, што е...

Регионалната музичка награда „Милан Младеновиќ“ за Дина Јашари

Младата македонска кантавторка Дина Јашари, со песната „Дома“, е четвртиот лауреат на музичката награда „Милан Младеновиќ 2022“, чие доделување се одржа во Белград. Досегашни...

Владо Глигоровски прослави три децении на македонската естрада

Глигоровски настапи облечен во традиционална горнореканска носија, заедно со двете придружнички, исто така во моминска и невестинска носија од родното село Врбен. Раскошната сцена...

Дали парфемот има рок на траење

Амандин Палез, креативна директорка во „Булгари парфјумс“, вели дека не постојат апсолутни правила кога станува збор за рокот на парфемот. Според неа, животниот век на...

Телескопот „Џејмс Веб“ ги сними прстените и месечините на Нептун

Додека вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ ја продолжува својата обиколка низ Сончевиот Систем, ја направи и својата прва фотографија од најоддалечената планета во нашето космичко...

Новите паметни телефони се продаваат без додатоци

Од најавата за задолжително воведување универзален полнач на европскиот пазар, компаниите ја променија стратегијата и на клиентите им нудат помалку „додатоци“ од претходно Еден по...

Македонски уметници во Музејот на современата уметност во Љубљана

Филип Јовановски, визуелен уметник, Ивана Васева, кураторка, и Биљана Тануровска-Ќулавковски, истражувачка, кураторка и продуцентка, учествуваат на изложбата „Уметноста на работа: На крстопат помеѓу утопијанизмот...

Недостига критика што е бескрупулозна, решителна и сурова

Далибор Плечиќ, книжевен критичар и писател Далибор Плечиќ е книжевен критичар, писател и преведувач. Неодамна имаше промоција на збирката раскази „Буники“. Плечиќ дипломирал општа и...

Графичкото биенале на ДЛУМ онлајн

Четвртото издание на биеналната изложба „Интернационално графичко биенале“ годинава се реализира како онлајн изложба на социјалната мрежа Фејсбук, од 15 до 30 септември. ДЛУМ...

Панорама

Подготвил: Марјан Велевски Атина - Во два одвоени случаи, едниот во близината на островот Лерос, другиот во близината на Пелопонез, грчката крајбрежна служба во текот...