Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25632)

Бугарска дискриминаторска агресија на повеќе фронтови

Не стивнува говорот на омраза кон македонскиот идентитет на низа медиумски платформи На повеќе медиумски платформи може да се сретнат перманентни објави насочени против македонскиот...

Билтен

Малолетник крадел пари, па со нив си купил електричен тротинет На булеварот Кузман Јосифовски-Питу во Скопје, полициски службеници од Единицата за внатрешни работи – Одделение...

Астрономски сметки со повеќе нули

СПОРЕДБЕНА АНАЛИЗА ЗА ЦЕНАТА НА ЕНЕРГИЈАТА ПРЕТХОДНО И СЕГА „Нова Македонија“ направи споредбена анализа за тоа колкави биле и колкави се сега трошоците за енергија...

Недостигот од домашна електрична енергија летална опасност за националната економија

Повеќедецениската неажурност во енергетскиот сектор ни се враќа како бумеранг На површина исплива децениската неажурност за инвестирање во енергетски капацитети, што ни се враќа како...

Одржани првите наставни обуки во Штип, Куманово, Скопје…

ПРОЕКТ „ШАХ ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА“ За почеток, треба да сме задоволни од темпото на одвивање на обуката. Откако ќе се одлучат училиштата да имаат шах...

Финале на Лига-првенството и Купот на Македонија

КОЊИЧКИ СПОРТ На теренот Хиподром, на скопскиот коњички клуб Илинден, во скопската населба Маџари, денеска, од 10 часот, ќе се одржи првиот „Септемвриски коњички турнир“,...

Жиру соборувајќи еден, дојде на два „чекора“ до друг рекорд

ФУДБАЛ Репрезентацијата на Франција ја победи селекцијата на Австрија, со 2-0, во меч од фудбалската Лига на нации (ЛН), а вториот гол го постигна Оливие...

Кипчоге: Маратоните ги третирам на посебен начин

В НЕДЕЛА СЕ ОДРЖУВА БЕРЛИНСКИОТ МАРАТОН Очекувам многу добра трка, која ќе ги натера сите да се инспирираат, да ги сакаат маратоните и да уживаат...

ФИФПРО објави повелба за правата на податоците на фудбалерите

Со повелбата треба да се заштити приватноста на професионалните фудбалери и да им се овозможи да имаат корист од личните права за управување и...

Португалците и Хрватите најдоцна од сите во ЕУ се осамостојуваат, на...

Бројките на „Евростат“ ја открија просечната возраст на која младите во Европа ја напуштаат родителската куќа за да се осамостојат. На врвот на листата...