Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25921)

На локалитетот Влахо откриени остатоци од мешунки и жито од...

Во рамките на истражувањата на Центарот за истражување на предисторијата, добиена е потврда за најстарото потекло на леќата и грашокот во Европа. Имено, со...

Шкотска и Англија играа по повод 150-годишен јубилеј

ФУДБАЛ Најстарото ривалство во меѓународниот фудбал се играше синоќа во Глазгов, помеѓу репрезентациите на Англија и на Шкотска, пријателски натпревар по повод 150 години од...

Кога партискиот се смета за поважен од државниот лидер

Слушајќи деновиве некои политичари кога ќе се соочат со судот на јавноста, или со државните органи и правосудните институции, најчестиот одговор со кој се...

Средбата на авторот со публиката секогаш е катарзична

Миодраг Мајиќ, српски писател Промоција на романот „Рудникот“, кој излезе од печат во издание на „Антолог“, и разговор со авторот на книгата Миодраг Мајиќ ќе...

Три златни медали за џудистите на Миоки

На највисокиот пиедестал се искачија Виктор Трчков, Емилија Паскоска и Хамида Друштинац МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР „ТРОФЕЈ ТАМИШ“ Џудистите на скопскиот клуб Миоки остварија голем успех на силниот...

Легитимитетот се црпи од граѓаните, не од политичарите

Последните пораки што доаѓаат од политичарите, дека „моментално се усогласуваат ставовите на политичките партии во врска со уставните измени“, создадоа дополнителна конфузија кај граѓаните...

Постескобарска

Како што знаеш, драг читателу, јас не сум од оние колумнисти што трчаат веднаш по настанот утредента да се јават пред јавноста и да...

Затворен Отворен Балкан, отворена Европска Унија

Оние што не веруваа во одлуката на албанскиот премиер Еди Рама на 1 јули да прогласи затворање на Отворен Балкан (причината беше апсењето на...