Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25921)

Нереалното покачување – удар во економијата

Секое зголемување на платите во поголем интензитет од продуктивноста, не само што не е издржливо туку е штетно на среден, а особено на долг...

Словенија третпат во низа е полуфиналист на ЕП

Полуфиналист е и Франција, а синоќа се играа уште два четвртфинални натпревара, Полска - Србија и Италија - Холандија ОДБОЈКА Одбојкарските репрезентации на Словенија и на...

Деветнаесет преведувачи го поминаа првиот круг за наградата „Драги“

По обемна и плодна дискусија, комисијата за доделување на наградата „Драги“ се одлучи во првиот круг на селекција да влезат 19 изданија од девет...

Македонија ќе има 12 каратисти на годинашното СП

Балканското првенство од 22 до 24 септември ќе претставува увертира и нов предизвик за македонското карате како најтрофеен спорт пред настапот на СП, вели...

КОГА АЛИСА И КОРТАСАР ЗАИГРАА ПОЛНОЌНО РОНДО

Помислата е брза, дури летачка – често „Битлсите“ ги чувствувате за позначајни композитори од Кејџ или Булез, а Спилберг режисер од Гринавеј - летачка...

Осврт во белградски „Данас“ за романот „Бродот. Конзархија“

Во прилогот „Недеља“ од викенд-бројот на угледниот белградски дневен весник „Данас“, Анѓелка Цвијиќ објави литературен осврт кон српското издание на романот „Бродот. Конзархија“ на...

Може ли некој во ЕУ да ѝ каже „стоп“ на Бугарија?

Според многу од земјите-членки на Унијата, идејата на Макрон за „Европа во повеќе брзини“ е сериозно отстапување од базичните принципи на ЕУ за праведност,...

Пет поени за македонските претставници

ШАХ - ЕП ЗА МЛАДИ КАТЕГОРИИ, ШЕСТО КОЛО Четири победи, две ремија и пет порази е вкупниот резултат на македонските претставници во шестото коло на...

Концерт на Дуња Иванова посветен на полската композиторка Ханиа Рани

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Камерната сала на Филхармонијата, пијанистката Дуња Иванова ќе одржи солистички концерт посветен на музиката на современата и...

Како македонските граѓани ги препознаваат работите што се спротивни на интересите...

Македонските граѓани многу прецизно, со „генерации и генерации акумулиран народен усет и чувство за сигурност и свој опстанок“, ги препознаваат сите работи што се...