Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25921)

Депресивни реакции кај децата во најново време

Живееме во многу бурно време исполнето со војни, земјотреси, поплави и пожари, но и социјални проблеми (немаштија, економски колапс, невработеност, миграции). Не е ни...

Четири намирници што имаат повеќе витамин А од морковот

Здрава храна Морковите се богати со каротеноиди како бета каротин и ретинол, кои во организмот се трансформираат во витамин А. Оваа важна хранлива состојка го...

Македонија на најголемиот меѓународен настан за сирења

„Чиз“ е најголемиот меѓународен настан посветен на сурово млеко, природни сирења и занаетчиски млечни производи организиран од „Слоу фуд“ и градот Бра, Италија, кој...

Активните деца се поотпорни на стрес

Учебната година само што започна. Според истражувачите од Универзитетот во Базел, учениците подобро се справуваат со стресот ако вежбаат доволно во текот на денот....

Моментот кога стапнав на врвот не може да се опише

Казбек е третиот највисок врв во Грузија (по планината Шхара и Џанга) и седмиот највисок врв на Кавкаските Планини. Казбек е, исто така, втор...

Ловечки Кучиња – северно соѕвездие

Ловечки Кучиња се граничи со Големата Мечка на север и запад, со Берненикина Коса на југ и со Воловар на исток. Големата празнина е...

Светската економија во светлината на БРИКС

Основањето на БРИКС во 2001 година извесно време не предизвикуваше преголема главоболка на Западот. Оттогаш, групата немаше големо влијание врз светската трговија, меѓутоа, таа...

Проекцијата за раст на БДП во 2023 намалена на 1,7 отсто

„Фајненс тинк“ за најновиот „Макроекономски монитор“ Во вториот квартал од 2023, БДП се зголеми за 1,1 отсто на годишна основа (сезонски приспособен раст од еден...

Криминалци со „филигрански фат“

Според извори од истрагата, станувало збор за сериозна организираност на криминална група, во која секој учесник имал добро обработена и до детали предвидена своја...

Мутиран вид на коронавирусот пристигна во соседството, каква е неговата моќ?

Во нашата земја сѐ уште не е детектиран овој нов сој на ковид-19. Сепак, влеговме во периодот кога се појавуваат и други респираторни инфекции....