Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25885)

Најчестите грешки поради кои косата ви опаѓа

Нега и убавина Доколку забележите дека косата ви опаѓа повеќе од вообичаено, можно е да имате недостиг од некој витамин, но можно е да се...

Шведски филмови и хитот „Опенхајмер“ на летната сцена во Кинотеката

Кинотеката на Македонија ја најави августовската програма на филмови, во чиј фокус е шведската кинематографија. - Повторно северот доаѓа на југ. Овој пат во август....

Музејска посета на „малите археолози“

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и министерката за труд и социјална работа Јованка Тренчевска беа гости во Археолошкиот музеј во Скопје заедно со децата...

Што се случува во телото за време на топлотен удар

Европа е под напад на топлотен бран. Во Шпанија и Италија се измерени рекордни температури. Екстремните временски услови предизвикаа смрт на 44-годишен маж, кој...

Македонија повторно со најмногубројна делегација на „Џифони“ во Италија

Во Џифони Вале Пјана во Италија се одржува 53-то издание на „Џифони“, најголемиот филмски фестивал за деца во светот. Меѓу 6.500 учесници од триесетина...

Температурите измерени во јули се највисоки во изминатите 120.000 години

Група научници што ги проучуваат климатските промени заклучија, споредувајќи ги температурните рекорди, дека температурите измерени овој месец биле највисоки во изминатите 120.000 години, а...

Легендарната Каталин Ладик добитничка на „Астер“

Во годинашната програмска селекција на фестивалот има 23 исклучителни кратки играни филмови, документарци и анимации што ќе се натпреваруваат за златна, сребрена и бронзена...

Столевски: Ме радува што се враќаме во Венеција, каде што...

Светска премиера на „Домаќинство за почетници“ на „Мостра“ Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, а во продукција на...

Вежбајте безбедно во текот на летото

За некои тренинзите се неизбежна неделна активност, а за други не се ни последна опција. Сепак, сите се согласуваат дека вежбањето е една од...

Дали Самуил и Самуиловата држава биле „бугарски“ и дали Василиј...

Во фељтонот што ќе го објавиме во неколку продолженија, д-р Митко Б. Панов, редовен професор во Институтот за национална историја, прави обид дефинитивно да...