Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25825)

Достапна синхронизацијата на ајфон со „виндоус 11“

Техно По лансирањето на бета-верзијата во февруари, компанијата „Мајкрософт“ сега ја направи поддршката за „Фон линк“ за иОС достапна за сите корисници. Од „Мајкрософт“ велат дека...

Четботот Клод АИ може да разбере книга за неколку секунди

Четботот Клод АИ на компанијата „Антропик“, кој му е ривал на ЧетГПТ на „Опен АИ“, сега може само за неколку секунди да разбере цела...

НАСА го заврши проектот „Лунар флешлајт“

Американската вселенска агенција НАСА го заврши својот проект „Лунар флешлајт“, чија цел беше да бара извори на мраз на Месечината. Агенцијата ги помина минатите неколку...

Објавена новата поетска книга на Ристо Лазаров

Издавачкиот центар,,Антолог“ ја објави новата поетска книга на Ристо Лазаров, „Срце во мозокот“. Наведувајќи ја како мото на својот поговор кон книгата на Лазаров...

Американски професор постави нов рекорд во живот под вода

Американски истражувач и професор постави нов рекорд кога станува збор за живот под вода. Станува збор за професорот Џозеф Дитури, кој помина повеќе од...

Најлошата храна што предизвикува висок шеќер во крвта

Високиот шеќер во крвта може да доведе до мноштво нездрави несакани ефекти, како што се слабост, конфузија, замор, болки во стомакот и заматен вид....

Ќе видиме педесетина дела на нашиот најнаградуван графичар во светот

Ретроспектива на Димче Николов Голема ретроспективна изложба на Димче Николов по повод 70 години од неговото раѓање, кој е значајна и клучна фигура во развојот...

Кои се можностите криминалците да ја искористат вештачката интелигенција во своја...

Според некои соговорници, криминалисти и безбедносни експерти, „ако вештачката интелигенција успева толку многу да му помогне на човекот, полициските власти се загрижени дека токму...

Европски поборници за „решредеризација“

Атлантскиот совет од Вашингтон, кој е специјализиран во областите на антимонополот, трговското и енергетското право и прашањата за политиката на Европската Унија, во своето...

Г7 и ЕУ со план подолгорочно да го забранат протокот...

Во пресрет на самитот на Г7 во Хирошима, Јапонија Според британски „Фајненшл тајмс“, Г7 и ЕУ „ќе го забранат увозот на руски гас на маршрутите...