Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25825)

Продолжува трендот на зголемување на долгот на државните институции

Највисок износ на финансиски обврски од 4,243 милијарди денари (околу 69 милиони евра) пријавиле АД „МЖ транспорт“. На второ место со достасани а неплатени...

Засега нема да има флексибилна монетарна политика!

Пролетни проекции на Народната банка на Македонија Во најновите пролетни макроекономски проекции на Народната банка на Македонија, кои беа усвоени на Советот на НБ, се...

Спортски вести

Корт е третиот Данец што се радувал на Џиро д’Италија Во генералниот пласман води Британецот Герент Томас пред Словенецот Примож Роглиќ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ Магнус Корт победи во десеттата...

„Им благодарам на сите за довербата“

Во петтиот меч од финалната серија, Уникс Казан славеше над Локомотив Кубан (98-85) и со вкупни 4-1 го освои шампионскиот пехар. Димитријевиќ беше маестрален,...

Денвер поведе против Лос Анџелес лејкерс

Јокиќ со шестиот трипл-дабл во плејофот сезонава се израмни со Меџик Џонсон и Дрејмонд Грин, а му недостига само уште еден за да го...

Правен континуитет на Македонија во системот на меѓународното право

Според правните експерти со долгогодишно искуство во практиката на правото, потпишувањето нови и реафирмирани конвенции на Хашката конференција влече континуитет од меѓународните обврски на...

Објективно скенирање на верските права и слободи

Во последниот извештај за верските слободи на американскиот Стејт департмент, во делот за Македонија се укажува на потребата од дијалог, толеранција и разбирање меѓу...

Доволно поданство демонстриравме досега

Колку и да се обидува некој да ја релативизира целата работа и да објаснува дека внесувањето на Бугарите во Уставот е чекор кон Европа,...

И архивските материјали се дел од македонскиот идентитетски код

Реакциите поради исчезнувањето на целата база на податоци на Собранието од 1991 година наваму, губењето на оригиналот од рамковниот договор, кој 20 години не...

Инзаги: Патот до финалето беше неверојатен

Италијанскиот претставник Интер и во реваншот го победи Милан и по 13 години повторно ќе игра во финалето во ЛШ ФУДБАЛ – ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ,...