Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25808)

Кина објави информација за роверот на Марс

Црвената Планета е „тивка и мирна“ од мај минатата година. Меѓутоа, неодамна Жанг Ронгчиао, главниот дизајнер на мисијата на Марс, го откри статусот на...

Изложби на Владимир Темков во Њујорк, Солун, Истанбул, Белград

Јубилејна година за ликовниот уметник Познатиот македонски ликовен уметник Владимир Темков со ретроспективни изложби, под заеднички наслов „Робустен ликовен лиризам“, годинава обележува значаен јубилеј -...

Валутата на БРИКС може да ја разниша доминацијата на доларот

Дедоларизација - новиот глобален феномен? Дедоларизацијата лебди во воздухот. Минатиот месец, во Њу Делхи, Александар Бабаков, заменик-претседател на руската Државна дума, најави дека Русија го...

Фондацијата „Проф. д-р Љупчо Ајдински“ ќе им додели парични награди на...

Традиционално, двапати во годината фондацијата „Проф.д-р Љупчо Ајдински“ доделува парични награди и признанија. Во чест на денот кога е роден професорот Љупчо Ајдински, 28...

Продолжуваат градежните активности во стар Аеродром

Продолжуваат градежните активности што општинските власти ги започнаа во текот на март, со изведба на нови паркови, нови зелени површини и простор за одмор...

Оазата на пешаците стана рај за неодговорните моторџии

Секој мир и спокојство останаа засенети од високодецибелниот звук на турирањето на мотоциклистите, кои крајно невнимателно итаа низ уличките каде што, освен со возрасни,...

Спортски вести

КОШАРКА - ЛШ, ПОЛУФИНАЛЕ Телеком Бон на Шортс ќе игра со Малага Телеком Бон (Германија) на македонскиот репрезентативец Ти Џеј Шортс ќе игра со Малага (Шпанија),...

Кога институциите во Бугарија не успеваат да ги заштитат човековите...

Пратеникот во македонското собрание, Александар Николоски, се обрати пред Советот на Европа, од каде што истакна дека Бугарија со години одбива да ги спроведе...

Воведен нов формат на спринт-трките во Формула 1

Новиот формат беше договорен едногласно, а идејата е да се воведе поголема неизвесност во спринтот Воведен нов формат на спринт-трките во Формула 1 Формула 1 ќе...

Грција на север граничи со една „соседна земја“?!

Македонските власти не само што спроведоа многу повеќе од предвиденото со Преспанската спогодба туку одат и уште понатаму, а јавноста сведочи дека во практика...