Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25808)

Македонија е на чекор до нов голем меѓународен турнир

Црвено-жолтите го совладаа Луксембург и в недела, од 18 часот, играат со Турција, во Скопје, за пласман на седмото ЕП во низа, вкупно осмо,...

Никогаш не расправај се со „идиоти“

Затоа треба да научите да затворате одредени расправи со вакви луѓе. Особено со нашиве ендемски политички „идиоти“, кои арогантни во глупоста ви ги трошат...

Повеќеглавата балканска нарколамја

Балканските криминални наркоорганизации им станаа моќен противник на полициите од многу земји. Нивна карактеристика, според експертите за борба против наркокартелите, е дека „на Балканот...

Додека ги затвора нуклеарните централи, Германија во полна обука за користење...

Парадоксален е фактот што во контекст на подготовките на германското воено воздухопловство за евентуална воена употреба на нуклеарно оружје (кое е веќе распоредено на...

Излезе новиот роман на словенечкиот писател Горан Војновиќ

Деновиве од печат излезе преводот на новиот роман на словенечкиот писател Горан Војновиќ, насловен „Ѓорѓиќ се враќа“. По објавувањето на „Југославија, моја дежела“ и...

„Кол оф дјути“ доаѓа и како друштвена игра

Техно Љубителите на друштвените игри следната година ќе можат да се забавуваат со новата игра наречена „Кол оф дјути: Д борд гејм“. Ова име е...

Реконструирана улицата Рузвелтова

Екипи на Град Скопје ја завршија реконструкцијата на улицата Рузвелтова, на потегот од булеварот Илинден до булеварот Партизански одреди. Оваа значајна сообраќајница е обновена на површина...

Производителот „Мател“ претстави кукла Барби со Даунов синдром

Американскиот производител на играчки „Мател“ ја претстави својата прва Барбика со Даунов синдром, во обид да ја направи својата популарна палета на кукли поинклузивна. Компанијата...

Камка Тоциновски ја доби наградата за актерка на „Златна рамка“

Љубителите на филмот во рамките на петтото издание на манифестацијата „Златна рамка“ - „Во наш филм“, во организација на Друштвото на филмски работници на...

ЦИА го започна проектот „МКУлтра“ за да ги контролира умовите на...

Пред седумдесет години „МКУлтра“ беше програма на ЦИА што вклучуваше истражување и развој на хемиски и биолошки агенси. Според официјалните документи, проектот бил задолжен за...