Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25786)

Спарки е првото роботско куче со мускулно-скелетни екстремитети

Техно Кинескиот стартап „Хенгбот“ го претстави првото роботизирано куче во светот со мускулно-скелетни екстремитети. Иновативниот робот може да трча, скока и изведува трикови како вистинско...

Вештачката интелигенција може да елиминира стотици илјадници работни места

Развојот на вештачката интелигенција може да доведе до автоматизација на голем број работни места во САД и Европа, што би можело значително да загрози...

Анализите на Месечината укажуваат на огромни резерви од вода

Анализите на површината на Месечината, особено областите наречени стаклени зрнца, укажуваат на постоење на огромни резерви од вода, тврдат научниците. Истражувачите сметаат дека малите области...

Најдобри европски земји за оние со помал буџет

Интернет-страницата за патувања „Травел авејст“ објави листа на најдобри европски земји за луѓето со помал буџет, а на листата се најдоа и две земји...

Гостува една од најдобрите кларинетистки – Шерон Кам

Утре, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Кадифе“, посветен на опусот на американскиот композитор Арон Копланд....

Феномен откриен на дното на океанот ги загрижува научниците

Во 2013 година научниците открија „монструозен“ топлотен бран наречен „Блоб“ во близината на брегот на Алјаска. Тој брзо се рашири по брегот на Тихи...

Прв драмски ораториум што го прикажува ликот на Гоце Делчев

Пишуван е, како што вели и самиот автор, по повод 120-годишнината од смртта на Делчев (1903 - 2023) и со него сака да го...

Од јули два отсто би биле „под“, а не „таван“ за...

Во 2014 година членките на НАТО на состанокот во Велс се договорија да го зголемат своето учество во буџетот на Алијансата. Според договорот, земјите-членки...

Што е нуклеарна енергија и зошто се смета за чиста енергија?

Моќта на атомот е во срцето на производството на електрична енергија повеќе од половина век. Денес таа игра улога во помагањето да се обезбеди...

Полиција вмешана во шверц на кокаин?

Вредноста на кокаинот што една криминална организација го шверцувала во Црна Гора наменет за Европа надминува стотици милиони евра. Меѓу осомничените е и еден...