Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25785)

Дело од Златко Крстевски на изложба во Шпанија

На седмата меѓународната изложба во Авил, Шпанија, со свое дело учествува и македонскиот уметник Златко Крстевски. Изложбата е поставена во „Палацо Валдерказана“, а учествуваат...

Два осврта кон поезијата на Константин Плевнеш во Франција

Поетската книга на македонскиот автор и синеаст Константин Плевнеш, насловена „Францускиот сон, сонот на Франц Фанон“, во издание на издавачката куќа „Мерл Мокер“, посветена...

Електрични воздушни такси-возила се развиваат за ЛОИ 2024

Воздухопловните такси-возила имаат место само за пилотот и за еден патник Компанијата што управува со париските аеродроми вели дека се продолжуваат плановите за употреба на...

Жежовска со жртва на топ до матен напад

На две кола до крајот, дури четири шахистки го делат првото место ШАХ - 23. ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ЖЕНИ Македонските шахисти освоија еден поен од можни...

Ретроспективната изложба на Владимир Темков во Кавадарци

На 12 април во 19 часот, во галеријата при Домот на култура во Кавадарци ќе биде отворена ретроспективната изложба на уметникот Владимир Темков. Од...

Промоција на автобиографијата на Луис Буњуел

Промоција на најновото печатено издание на Кинотеката на Македонија ќе се одржи денеска, во 12 часот. Станува збор за автобиографијата на големиот шпански режисер...

Сеишин освои 16 медали

Прилепскиот џудо-клуб Сеишин имаше успешен настап на Првенството на Македонија за деца и јуниори, кое се одржа во Скопје, освојувајќи вкупно 16 медали, од...

Образованието произведува кадри со вграден фелер

По изместениот образовен процес во двете изминати пандемиски години со настава од дома, во тековнава учебна година голем дел од наставата беше реално загрозен...

Ѓорѓиевска и Гакидова повратнички во репрезентацијата

На списокот фигурираат вкупно 35 ракометарки, од кои 12 се интернационалки, а поради повреда отпадна Симона Маџовска РАКОМЕТ - САВЕВСКИ ГО ОБЈАВИ ПОШИРОКИОТ СПИСОК ЗА...

Во Хонгконг премиера на балет за Коко Шанел

Познатата француска модна дизајнерка Коко Шанел досега беше хероина на модната сцена, а како лик се појави во романи, филмови и ТВ-серии за нејзиниот...