Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25785)

Фергусон и Венгер се првите тренери во Куќата на славните

Мојата работа беше да ги испратам навивачите дома среќни. Историјата на Јунајтед и моите очекувања беа работите што ме водеа, рече Фергусон. Би сакал...

Банкноти и пари

Ликовни приказни На почетокот од ова писание сакам да се потсетиме на една многу проста и банална работа, дека за историјата тоа што се случувало...

Ленено семе во дневната исхрана

Здрава храна Додавањето една лажица ленено семе во вашата дневна исхрана може да има многу позитивни ефекти врз телото. Лененото семе е богат извор на...

Либан поделен на две временски зони

Властите на блискоисточната земја одлучија да ја одложат промената на часовниците за еден месец, односно до крајот на Рамазан, што го збуни населението. Работите да...

Професор од САД ќе живее 100 дена под вода

Професор од Универзитетот во Јужна Флорида има намера да живее 100 дена под вода и да се обиде да го собори светскиот рекорд. Сегашниот...

За кого работи времето кога отчукува Тикток-часовникот

Западните влади сè поотворено ја критикуваат социјалната платформа Тикток и преземаат чекори за ограничување на нејзината употреба. Кинеската апликација - обожавана од тинејџерите низ...

Ракопис од 16 век се врати во слепченскиот манастир „Св. Јован...

Сестринството од слепченскиот манастир „Св. Јован Претеча“ повеќе години работи на репатријација на отуѓеното ракописно наследство на манастирот и во дигитална форма се повратени...

Колку ќе нѐ чини увозот на работна сила?

Наспроти најавата за либерализација на пазарот на трудот, сѐ уште е неизвесно како ќе биде отворена вратата за странските работници што би работеле во...

(Пре)именување

Потребна добелешка пред книгата „Трибун, Хронистерик, Номад“ Поводот за ова размислување „во процес“ е едно мое антиупатство (бр. 89), од пред десетина и повеќе години,...

Суштинска е потребата од сплотување на Македонците, без разлика на нивната...

Македонците со исламска вероисповед се значаен дел од македонската нација. Овие Македонци живеат во Македонија, но и во многу други држави. Некои Македонци, поради...