Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25784)

За инвестираните 104,1 милиони евра во изминативе пет години, Коморскиот инвестициски...

По повод петгодишнината од формирањето, Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан (WB6CIF), кооснован од Европската Унија, на почетокот на 2023 година објави повик за...

Повеќе од 1.000 артефакти во „Метрополитен“ се поврзани со шверцери и...

Најмалку 1.109 парчиња од колекцијата на музејот претходно биле во сопственост на поединци обвинети или осудени за злосторства, вклучувајќи и грабеж и трговија со...

Мачката лисица е потврдена како уникатен вид

Животни Новата анализа на гени го потврди откривањето на уникатен генетски вид диви мачки во оддалечените шумски предели на северна Корзика. Оваа шарена мачка, позната главно...

Обука за волонтери организатори на фестивали

Двата македонски фестивали „Таксират“ и „Д фестивал“, заедно со фестивалите „Ипсигрок“ (Италија) и „Халдерн поп“ (Германија), како и повеќе општествени и музички организации од...

САД го забранија лансирањето на роверот „Рашид 2“ со кинеска...

Обединетите Арапски Емирати планираа да го испратат својот ровер „Рашид 2“ на Месечината како дел од кинеската мисија „Чанг’е 7“, планирана за 2026 година,...

Македонскиот сликар Киро Урдин ќе изложува во Мајами

Изложбата со наслов „Предок“ на македонскиот сликар Киро Урдин ќе биде отворена од 1 април до 31 мај, во галеријата „Амадлози“ на Африканскиот центар...

Израел и Иран се гледаат преку нишан

Според наводите на американскиот портал „Аксиос“, Израел ги известил САД и поголем број европски земји дека планира воен удар врз Иран доколку Техеран продолжи...

За криптокриминалецот До Квон, Црна Гора навистина стана – црна

До Квон бил уапсен на аеродромот во Подгорица, главниот град на Црна Гора, со фалсификувани документи. За криптокриминал го прогонуваат три земји, Јужна Кореја,...

Вудсток 1969

Песни што ме тераат да играм Деновите од 15 до 18 август 1969 г. беа денови кога се славеа мирот, слободата, љубовта, музиката, правдата, еднаквоста...

Бродовите, глисерите и скутерите ќе му пресудат на Охридско Езеро

Поаѓајќи од фактот дека станува збор за уникатен акватичен екосистем и подрачје од светско значење, заштитено од УНЕСКО, треба да се размислува за замена...