Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25779)

Пресуда во ЕУ со која статусот на македонскиот јазик формалноправно се...

Актуелно се наметнува прашањето на каков начин Македонија може да ја искористи како аргумент пресудата на грчкиот суд, со која Грција практично го признава...

Светскиот ден на рециклирањето беше одбележан со модна ревија од...

Со пригодна програма и пред полна сала во Центарот за култура, децата од кичевските градинки го одбележаа 18 Март, Светскиот ден на рециклирањето. Тие...

Училиштето во селото Лисичани на почетокот на следната учебна...

Основното училиште „Јунуз Емре“ од селото Лисичани, до почетокот на наредната учебна година ќе има целосно нов изглед. Во претстојниот период, оваа училишна зграда...

Пролетта во стиховите на писателот Киро Донев

Драги деца, на 21 март 1942 година е роден познатиот македонски писател за деца и млади Киро Донев. На нашиот драг пријател и соработник...

Во Грција добиена една битка на македонскиот јазик, претстојат уште и...

Соговорниците што ја анализираа одлуката на судот во Лерин признаваат дека „одлуката за отфрлање на барањата за укинување на Центарот за македонски јазик“ е...

Елена Ристеска и „Поточиња“ ја снимија „Мамо благодарам“

Во пресрет на јубилејниот 20-ти роденден на детскиот фестивал „Поточиња“, Елена Ристеска и хорот „Поточиња“ на публиката ѝ подаруваат песна полна емоции посветена на...

Книгата „Децата од моето училиште“ со радост е прифатена како...

Многу ги сакам средбите со учениците, затоа што со љубовта кон децата го пронаоѓам клучот со кој можам да ги отклучам детските срца, вели...

Премиерно прикажана „Пипи Долгиот Чорап“ во театарот „Војдан Чернодрински“

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп неодамна премиерно беше изведена претставата „Пипи Долгиот Чорап“ според текстот на шведската авторка Астрид Линдгрен, во драматизација на...

Жежовска победи, Манова и Петровска ремизираа

Противничките на македонските шахистки во второто коло имаа многу поголем рејтинг и важеа за фаворитки во второто коло ПОЕДИНЕЧНО ЕП ЗА ШАХИСТКИ Македонските шахистки Ивана Манова...

Прилепските ученици го одбележаа Денот на франкофонијата

Со пригодна програма одржана во киното „Мис Стон“, младите франкофони од Прилеп го одбележаа меѓународниот Ден на франкофонијата - 20 Март. Организатор на манифестацијата...