Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25779)

Работи во домот што забораваме да ги исчистиме, а се прекриени...

Домување Кога станува збор за највалканите места во домот, повеќето луѓе прво помислуваат на тоалетната школка. Меѓутоа, има уште многу места што забораваме да ги...

Научниците развија „вселенски бетон“ за изградба на живеалишта на Марс

Повеќе од 50 години ниту една човечка нога не стапнала на Месечината, а сега човештвото се подготвува за нов голем чекор во истражувањето на...

Овошје и зеленчук што содржат најмногу пестициди

Овошјето и зеленчукот се основата на здравата исхрана, но доколку јадеме локални што не биле третирани со разни хемикалии. Меѓутоа, повеќето луѓе купуваат овошје...

Чествување на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов во Париз

Настанот е дел од националната програма „2023 - Година во чест на Ацо Шопов“ Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска ќе одекне македонскиот...

Најава за испишување ново поглавје на руско-кинеските односи

Пред почетокот на посетата на кинескиот претседател на Москва се огласи и рускиот претседател Путин, кој рече дека Русија е подготвена да најде „политичко...

Документите останаа непотпишани, зошто?

Српската страна се држеше до конститутивната теорија (од меѓународното право), според која актот на признавање од Србија за Косово не мора да биде даден...

Лавовскиот дел за странските градежници

Тренд на сѐ поголема неизвесност во македонскиот градежен сектор, кој финансиски и технички слабее или, уште попрецизно, принуден е и притиснат да пропаѓа, бидејќи...

Оние што го забораваат минатото се осудени да го повторат

Во своето обраќање, министерот за внатрешни работи, испраќајќи силна и недвосмислена порака до опскурните кујни во кои се сака да се ретушира и ревидира...

Алкараз одново е прв, Надал по 18 години не е меѓу...

На Алкараз нема да му биде лесно да го задржи првото место, оти на турнирот во Мајами ќе брани 1.000 бода и само доколку...

По настапот на ЕК, Глигороски и Недановска се на тренинг-камп во...

Тие викендов на Европскиот куп (ЕК) во џудо за јуниори, во конкуренција на 268 учесници од 18 држави, остварија по една победа и пораз Македонските...