Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25744)

Медот како замена за шеќер носи многу придобивки

Здрава храна Консумирањето суров мед може да ја подобри контролата на шеќерот во крвта и да го намали нивото на холестерол кога се зема во...

Постојат бактерии што се хранат со пластичен отпад

Научниците открија бактерии што се хранат со пластика, разградувајќи го отпадот во микропластика, а тоа може да биде еколошки проблем. Загадувањето со пластика, всушност,...

Археолози пронајдоа кафеана стара 5.000 години во Ирак

Тим археолози од музејот „Пен“ пронашле кафеана стара 5.000 години, со отворена трпезарија и делумна кујна. Кафеаната се наоѓа во јужниот антички ирачки град...

Kултната музичка група „Архангел“ – 35 години на сцена

Во чест на Дејан Аргировски, кој учествуваше во формирањето на бендот Познатата музичка легенда Ристо Вртев, по повод 35-годишнината од формирањето на култната група „Архангел“,...

Замокот „Газијантеп“ – историско наследство што беше уништено од силниот земјотрес

Познатиот османлиски патописец Евлија Челебија споменува 36 кули во својот патопис. Пред земјотресот беа зачувани само 12 од нив, а се верува дека другите...

Спасителите во трка со времето

Светската солидарност на дело Дождот и снегот им предизвикуваат проблеми на спасувачите, но специјализирани тимови од многу земји, како Швајцарија, Грција, САД, Романија, Италија, како...

Македонија се вклучи во светската акција за солидарност

Од Македонија во Турција ќе бидат испратени 40 припадници на силите за заштита и спасување, кои ќе помогнат во санирањето на последиците од земјотресот,...

За шест месеци во Албанија исчезнале 36 деца од Сирија и...

Центарот за правата на децата во Албанија јавно ја изрази својата загриженост по извештаите објавени на државната полиција дека само во последните шест месеци,...

Војната во Украина за некого излезе како „кец на десетка“!?

Во време на нестабилни и променливи цени на нафтените деривати, енергетскиот гигант „Шел“ оствари најголем профит од неговото 115-годишно постоење. Годишниот профит на оваа...

Итра е Софија, игра и со Брисел и со Москва

И додека Европската Унија укинува 90 отсто од увозот на нафта од Русија, Бугарија стана третиот најголем купувач на руска сурова нафта, по Кина...