Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25735)

Природна боја за коса приготвена дома

Нега и убавина Во последно време сведоци сме дека сѐ повеќе жени имаат проблем со косата, без разлика дали станува збор за опаѓање или иритација...

„Шеќерни луѓе“ награден на фестивали во Дубаи, Италија и Шведска

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“, во режија на Сузана Диневски – „Сузи кју продукција“, е награден со уште три нови награди: за најдобар краткометражен...

Зависници од трчање

Ако трчате да избегате од вашите проблеми, влегувате во зоната на станување зависник од вежбање. А како што откриле истражувачите од Норвешкиот универзитет, околу...

„Здрава“ храна што е полоша од слатките

Слатките се богати со шеќер, калории и немаат висока хранлива вредност, а често ни се препорачува да ги замениме со производи што всушност се...

„Театар комедија“ почнува со нов репертоар и технички освежувања

Репертоарот на „Театар комедија“ во 2023 година почнува со претставата „Жени во собрание“, која ќе биде изведена денеска и утре, но и на 1...

Филмови за кои се зборува во Кинотеката на Македонија

Почнувајќи од вечерва, во 20 часот (наредните проекции се на 3, 11, 17, 20, 24 и 27 февруари), на репертоарот на Кинотеката на Македонија...

Робот со вештачка интелигенција првпат ќе брани обвинет пред суд

Роботот адвокат е креација водена од вештачката интелигенција, а следниот месец за првпат ќе се најде во улогата за која е дизајниран, кога ќе...

Последна средба со сликите на Владимир Георгиевски

На последната вечер од изложбата на дела на реномираниот македонски сликар Владимир Георгиевски, во Музејот на градот Скопје, на 1 февруари, во 20 часот,...

Амбивертите сакаат и друштво и осаменост

Иако е вообичаено луѓето да се опишуваат како екстроверти, т.е. отворени и друштвени, или како интроверти, повлечени и свртени кон себе, во средината помеѓу...

Во Барселона отворен музејот „Бенкси“

Во Барселона деновиве е отворен музејот „Бенкси“, посветен на британскиот графити-уметник. Галеријата, која до неодамна се викаше „Еспаи Трафалгар“, претходно беше домаќин на изложбата...