Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25701)

Трикови за шминкање за поприроден изглед

Нега и убавина Понекогаш, колку и да се трудите, едноставно не можете да направите вашата шминка да испадне токму онака како што сакате. Затоа, списанието...

Оливер Мусовиќ изложува во Марибор

Во галеријата К18ВД-30 - изложбениот простор на историскиот Ветрињски дворец во Марибор, Словенија, е отворена 20-та самостојна изложба на уметникот Оливер Мусовиќ со наслов...

Отворена голема јубилејна изложба „55 години КИЦ“

Во својата ликовна збирка, центарот има околу 430 дела од домашни и од странски автори. Дел од оваа збирка е изложен во рамките на...

Малопродажните цени стабилно високи, до кога?

Од Владата се оптимисти дека идната недела ќе се забележат резултатите од мерките што ги презедоа за да им помогнат на производителите и на...

Како Кина испланира посилен економски исчекор за 2023 година

Големиот план на Пекинг Пекинг работи на пакет за поддршка во вредност од повеќе од трилион јуани (143 милијарди долари) за својата полуспроводничка индустрија. Според...

Реалноста е многу поразлична од фикцијата

Македонија, за жал, сѐ уште е далеку од најдобрите светски лаборатории за форензика. Но она што најмногу ги интересира луѓето е дали навистина тоа...

Просперитет преку зајакнување на функционирањето на сите три столба на власта

Треба да го смениме пристапот кон изборот на претставниците на кои народот им дава мандат да одлучуваат во името на граѓаните. Неопходно е да...

Драматични промени на пазарот на недвижности

Двојниот удар на зголемените животни трошоци и падот на вредностите на домовите ги поттикнаа потрошувачите да ги намалат своите трошоци, создавајќи дополнителни проблеми. Шведска...

Кина ја направи првата испорака на домашен патнички авион

Првиот модел на млазниот авион со 164 патнички седишта официјално ѝ беше предаден на „Чајна истерн ерлајнс“ за време на церемонијата на аеродромот во...

Кинеските градови носат политики за стимулирање на економското закрепнување

Неколку поголеми градови во Кина воведоа конкретни мерки за поттикнување на потрошувачката и одржување на економскиот раст по олабавувањето на мерките за борба против...