Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25692)

Организирање на гардеробата за полесно облекување

Домување За да го организирате вашиот плакар, пред сѐ, потребни ви се малку волја и план за организација, а во продолжение ви пренесуваме неколку совети...

Во Њујорк претставен жолт дијамант вреден 15 милиони долари

Жолтиот канарски дијамант, познат и како „Златен канаринец“, беше изложен во аукциската куќа „Сотби“ во Њујорк, за време на редовното претставување на експонатите што...

Повеќе од 20.000 посетители досега на „Таксират“

Музичкиот фестивал „Таксират“ годинава собра повеќе од 20.000 посетители, и тоа само во досегашната програма на актуелното издание, во чии рамки допрва следува уште...

Роботите учат да се потпираат на ѕид за да не паднат

Научниците од универзитетот „Лорен“ развија систем што му овозможи на хуманоидниот робот Талос да се потпре на ѕид и да спречи пад. Станува збор...

Пчелите живеат значително пократок живот, тоа е проблем за целиот свет

Новото истражување покажа дека животниот век на пчелите е намален речиси за 50 отсто во последните 50 години Пчелите живеат значително пократок живот, тоа е...

Рама: Играчите се Швајцарци, не користете ги за политички цели!

Албанија Настапите на швајцарските фудбалери Гранит Џака и Џердан Шаќири продолжуваат да се коментираат насекаде низ балканските земји и пошироко по победата на Швајцарија над...

И мигрантската „чекалница за ЕУ“ е – Балканот

Акциски план на Европската комисија (ЕК) за соработка со Западен Балкан по горливите прашања за илегалната миграција Европската комисија предложи акциски план за соработка со Западен...

Бриселски разузнавачки игри без граници

Која работа е најдобра за добивање разузнавачки, безбедносно-интересни и друг вид чувствителни информации од областа на политиката, економијата, бизнисот? Одговорот на безбедносните експерти е...

Софија размислува за повратна реакција кон Холандија и Австрија доколку се...

Советот на ЕУ за правда и внатрешни работи на 8 декември треба да гласа за две одделни одлуки за „проширување на шенген-зоната“. Планирано е...

Аграрна реформа за повеќе храна

Владата најавува длабоки реформи во земјоделството од наредната година Македонските земјоделци со доза нетрпение и неизвесност ја пречекуваат новата земјоделска реформа, која се најавува од...