Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25679)

Фугереј е германска населба каде што киријата е 88 центи годишно

Во малата населба Фугереј, која се наоѓа во Аугсбург, киријата е само 88 евроценти годишно. Оваа населба била изградена во 1516 година, од Јакоб...

Едукативни работилници на МТФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во своето 57. издание, под мотото „Враќање дома“, воведува содржини во текот на целата година. Меѓу нив е едукативната...

Почна снимањето на „Нитаму-ниваму“

Bо центарот на населбата Ѓорче Петров почна снимањето на краткометражниот игран филм „Нитаму-ниваму“ (Turbo-net), по сценарио и во режија на Надежда Панова. Филмот е...

Кучињата со сплескано лице живеат најкратко

Животни Истражувањето е спроведено врз основа на базата на податоци на Кралскиот ветеринарен колеџ во Велика Британија, кој содржи податоци за повеќе од два милиони...

Објавена „Луѓето, а не градот“, во издание на „Или-или“

Од печат ќе излезе новата книга „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска Анѓелков. Ова е 215-то издание во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа...

„Таксират“ и „Д фестивал“ номинирани за најдобри фестивали во...

Двата најголеми фестивали во земјава, „Таксират“ и „Д фестивал“, се во трка за престижните „Европски фестивалски награди“ (European Festival Awards), најзначајното признание за музичките...

„Глумици“ го содржи сето она што е потребно за иднината...

Награда „Биш“ за најдобра претстава меѓу две фестивалски изданија ја доби претставата „Глумици“, во продукција на колективот „Артопија“ (Наташа Петровиќ, Симона Спировска, Ненад Митевски,...

Две нови награди за „Шеќерни луѓе“

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“, во режија на Сузана Диневски, „Сузи Кју продукција“) е награден со две награди на „Арт филм спирит авордс“, во...

„Нетфликс“ овозможи отстранување на несаканите уреди од корисничките профили

Стриминг-платформата „Нетфликс“ им овозможи на своите корисници да ги отстранат несаканите поврзани уреди од своите профили. Новата опција моментално е достапна главно на уредите...

„Архангел“ – музика што не кокетира, туку директно удира

Песни што ме тераат да играм Конечно, на крајот на 1980-тите, Македонија доби една чиста полнокрвна квалитетна архетип рок-група, чии песни остануваат и во срце...