Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25679)

Црногорецот Савковиќ го освои „Златниот гонг“ За најдобар македонски боксер е...

БОКС Црногорецот Стефан Савковиќ е победник на 51-то издание на традиционалната меѓународна боксерска манифестација „Златен гонг“, која се одржа во малата сала во СЦ „Борис...

Мундијалско континентално ривалство

Европа, на пример, води според бројот на освоени планетарни круни во однос на Јужна Америка, која, пак, е поуспешна во меѓусебните финалиња на СП....

Македонскиот јазик во Австралија има единствен статус во светот

Лилјана Тасевска, првата претседателка на Македонското учителско друштво од државата Викторија, Австралија Професорката Лилјана Тасевска од Мелбурн со својата животна и професионална биографија претставува своевиден...

Манифестирање македонска национална солидарност и унисоност

Доколку се земат предвид постојаните негирања на македонскиот идентитет и јазик од страна на Софија, како и обидите за создавање вештачко бугарско малцинство во...

Македонија со Украина за враќање на светските првенства

Украина има голема традиција во женскиот ракомет и, секако, ни претставува сериозен ривал. Ќе мора да одиграме најдобро што можеме ако сакаме успех. Сметам...

Европа да се извини наместо да им дели морални лекции на...

Претседателот на Светската фудбалска федерација, Џани Инфантино, како носител на организацијата на најгледаниот глобален настан, во пресрет на Светското фудбалско првенство во Катар, во...

Македонскиот устав како бродот на Тезеј

Очигледна е разликата помеѓу граѓанскиот и националниот концепт, но во која категорија може да се вброи нашиот устав?! Според античката митологија и традиција, Тезеј, херој...

Јовановски: На ПОИ во Париз по нов медал

В година нѐ очекуваат СК, ЕП и СП, за титули и за подготовки и за темпирање на формата за ПОИ 2024. А, за да...

Да не се залажуваме ниту себеси ниту европската влада

Никако да не дозволиме најавуваниот процес за реорганизација на администрацијата и овој пат да биде „истрел во празно“ или, уште полошо, да ја блефираме...

Стив Наумов и Шангај

Се прашувате од каде овој наслов? Едноставно, името на народниот херој (и самиот студент во она време) ставете го во наводници и го добивате...