Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25679)

Шифрин е на 11 победи до рекордот на Стенмарк

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП Актуелната шампионка на Светскиот куп (СК) во алпско скијање, Микаела Шифрин (САД), со карактеристично моќна изведба победи на воведната трка...

Тајсон и Холифилд станаа бизнис-партнери – произведуваат бисквити во форма на...

Задоволен сум што можам да ги здружам силите со поранешен ривал и стар пријател и што можеме да ги претвориме нашите спортски борби во...

Како до повеќе и повисоки шаховски титули?

За да добиеме нови велемајстори, треба да имаме повеќе интернационални мајстори, за да добиеме нови интернационални мајстори, пак, треба да имаме повеќе ФИДЕ-мајстори, а...

Карлсен шампион и на интернет-серијата „Мелвотер“

Тој триумфира на целата годинашна серија, а до посакувана цел стигна по шестото коло, односно едно коло пред крајот на последниот од интернет-турнирите годинава...

Осум медали за  македонските џудисти

БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА ВЕТЕРАНИ ВО ТИРАНА Во Тирана (Албанија) викендов се одржа првото Балканско првенство во џудо за ветерани/ки, на кое учествуваа Македонија, БиХ, Црна...

Седмо место за Теона Настоска

ЏУДО - ЕВРОПСКИ КУП ЗА КАДЕТИ ВО УНГАРИЈА Теона Настоска (категорија до 44 кг) го освои седмото место, а Теа Настоска остана без пласман на...

Црногорецот Савковиќ го освои „Златниот гонг“ За најдобар македонски боксер е...

БОКС Црногорецот Стефан Савковиќ е победник на 51-то издание на традиционалната меѓународна боксерска манифестација „Златен гонг“, која се одржа во малата сала во СЦ „Борис...

Мундијалско континентално ривалство

Европа, на пример, води според бројот на освоени планетарни круни во однос на Јужна Америка, која, пак, е поуспешна во меѓусебните финалиња на СП....

Македонскиот јазик во Австралија има единствен статус во светот

Лилјана Тасевска, првата претседателка на Македонското учителско друштво од државата Викторија, Австралија Професорката Лилјана Тасевска од Мелбурн со својата животна и професионална биографија претставува своевиден...

Манифестирање македонска национална солидарност и унисоност

Доколку се земат предвид постојаните негирања на македонскиот идентитет и јазик од страна на Софија, како и обидите за создавање вештачко бугарско малцинство во...