Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25668)

Сеишин освои вкупно 15 медали

Од нив, три се први места, четири втори и осум трети, што претставува забележителен успех на прилепскиот клуб ЏУДО – НА ТУРНИРИТЕ ВО АМИНДЕО, ЦЕТИЊЕ...

Лига на шампионите – 30 години промени

Во сезоната 1994/1995, шампионите на осум земји отидоа директно во групната фаза, а бидејќи квалификацискиот процес беше одземен, 22 прваци беа исклучени и беа...

Како се создава светлина?

Ајде да видиме... Светлината е вид енергија – форма што нашите очи можат да ја забележат и која ни овозможува да ги видиме нештата околу...

Во замок од кал, ветерот приредува проштален бал!

Стихови за есента во творештвото на писателот Стојан Тарапуза Есенски бал Есен е. Врне. Во замок од кал ветерот приредува есенски бал! На тој џубус чуден, секогаш ист, лисјата...

Чувањето на здравјето е првата животна и етичка задача на...

Етика за млади Најважно во животот, едно од најпосакуваните нешта е здравјето. Без оглед што сака некој и кон што се стреми, не смее да...

Љ – љубов, клучниот елемент за успех во животот!

Мојата азбука: Славица Танеска, уметница А – Акварел, мојата омилена техника за сликање. Во 2017 година, на првиот светски фестивал за акварел во Обединетите Арапски...

Македонско домаќинство

Македонија има долга традиција на успешна организација на големи сениорски спортски настани, на пример во хокеј на мраз, кошарка, шах, одбојка, борење, ракомет, фудбал......

Животот е пред Лара, Јован и Ирина!

Едвај чекаме да застанеме на сцената на „Детскиот евросонг“ во Ереван, Ерменија, каде што ќе се одржи 20-то јубилејно издание на фестивалот, порачуваат младите таленти Средба...

„Њујорк тајмс“ за Македонците, 3 ноември 1885 година

Иронијата, хуморот и сатирата се најекспресивните и единствени вредни форми на изразување на новиот век - тврдат извесни експерти од областа на социјалната психологија...

Во младите не се вложува доволно

Изработката на новата национална стратегија за млади на Северна Македонија започнува и таа ќе го опфати периодот 2023 – 2027 година. Новата стратегија треба...