Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25638)

Лисиче дише поздрав воздух, надеж и верба за целиот град

Презентирани резултатите од проектот „Справување со загадувањето во Скопје“ По спроведениот проект „Справување со загадувањето на воздухот во Скопје“, констатација на надлежните државни институции е...

Америка во улога на економски ултраинкубатор за регионот

Најави од Конгресот на САД да насочи „плима на бенефиции“ кон Западен Балкан Законот за демократија и просперитет на Западен Балкан е извонреден легислативен предлог...

Аларм за спречување потенцијален безбедносен конфликт

ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТИЈА НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ВО НАТО ЗА СТАБИЛНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН Амбасадорката Џулиен Смит неодамна изрази загриженост за стабилноста на Западен Балкан, имајќи ги...

Над 8.500 натпреварувачи од 47 земји

В НЕДЕЛА, 18. СКОПСКИ МАРАТОН Трката повторно се враќа на главниот градски плоштад „Македонија“, откако во минатите неколку години, поради пандемијата на ковид-19, стартот и...

Сити – Јунајтед дуел на играчи вредни повеќе од милијарда евра

ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА В недела (15 ч.), на стадионот „Етихад“, ќе се игра првото градско дерби сезонава, Манчестер сити - Манчестер јунајтед, 188. по ред На...

Симултанка на Димитар Илиевски

ШАХ – ПО ПОВОД 50 ГОДИНИ ОД ШО ВО СКОПЈЕ Истакнатиот македонски интернационален мајстор (ИМ) Димитар Илиевски, по повод 50 години од Шаховската олимпијада (ШО)...

Македонија минимално загуби од Норвешка

РАКОМЕТ – НЕДЕЛА НА ЕХФ Во првиот меч, кој беше од затворен карактер, Норвежанките славеа со 27-26 Женската ракометна репрезентација на Македонија, предводена од селекторот Љубомир...

МЗТ Скопје на тежок испит во Белград

КОШАРКА – ПОЧНУВА АБА-ЛИГАТА Во првото коло, македонскиот шампион, кој по четири години се врати во ова натпреварување, му гостува на бранителот на титулата, белградска...

Колку се застапени жените во политичкиот живот во Европа

Лиз Трас неодамна беше официјално назначена за нов премиер на Велика Британија, по оставката на Борис Џонсон. Трас го победи поранешниот министер за финансии...

Шпанците чекаат шест месеци за нов автомобил

Според најновите податоци на шпанското здружение на автомобилски дистрибутери „Факонауто“, поради глобалниот недостиг од чипови, клиентите сега за нов автомобил треба да чекаат во...