Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25638)

Македонските каратисти со две сребра и една бронза

СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТСКИ ИГРИ Вицешампиони станаа машкиот и женскиот екипен состав во борби, а бронза освои Давид Петков, сите од универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ Македонската машка...

Мократа коса никогаш не треба да се врзува во опавче

Ѕвездата на социјалните мрежи и фризерка откри многу добра причина зошто мократа коса треба да биде пуштена и да не се врзува во опавче...

„Пејзажи“ на Дејан Иванов Маргуш во Прилеп

Изложбата „Пејзажи“ од Дејан Иванов Маргуш е отворена во ликовната галерија на центарот за култура „Марко Цепенков“ - Прилеп. На изложбата се претставени 20 слики...

Гостува шпанскиот писател Aнтонио Итурбе

Промоцијата на романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од познатиот шпански писател Антонио Г. Итурбе се одржа во ЕУ-информативниот центар „Јуроп хаус“ во Скопје. Книгата на...

„Македокс“ одржа обука за користење документарни филмови

„Македокс“ одржа oбука за користење на документарните филмови како алатка во образовните процеси. На обуката беа присутни единаесет наставници по социологија и граѓанско образование,...

Премиера на краткиот филм „ПС Бусан“ на Саша Станишиќ

Краткиот филм „ПС Бусан“ во режија на Саша Станишиќ ќе има македонска премиера в среда (5 октомври), во мултимедијалниот простор „Кафе и филм Котур“....

Излезе книгата есеи „Век со Конески, мигови со Блаже“

Во издание на издавачката куќа „Бегемот“ од печат излезе книгата есеи „Век со Конески, мигови со Блаже“ од Владимир Мартиновски. Збирката есеи е значаен...

Доделена наградата „Ана Франк“

Наградата „Ана Франк“ се доделува за врвни остварувања на планот на литературата за деца и млади, а ја доделуваат издавачката куќа „Феникс“ и фондацијата...

Пишувам внимателно и полека, како пајак што ја плете својата мрежа

Даина Ополскаите Ковалчикиене, литванска писателка Даина Ополскаите Ковалчикиене е литванска писателка. Родена е во 1979 година во Вилкавишкис, Литванија. Во 2000 година ја добива наградата...

Бизис-инфо

Пендаровски на отворање на гасниот интерконектор Грција – Бугарија Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, во Софија ќе присуствува...