Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25610)

Три необични начини на кои вашето куче ви покажува дека ве...

Животни Сите сопственици и љубители на животни посакуваат барем еднаш во животот да можат да си разговараат со своето куче. Научниците го испитувале однесувањето на кучињата...

Предавање на Аманда Боеткис во МСУ

Музејот на современата уметност - Скопје продолжува со предавања под наслов „Без/редие во светот на уметноста“. Денеска, во 19 часот, со физичко присуство ќе...

На Врбјанска Чука пронајдени садови, жртвеници, фигурини

Привршуваат годинашните истражувања на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука, кај Славеј, во Пелагонија. Традиционално, при крајот на ископувањата, Центарот за истражување на предисторијата, заедно со...

Расказ на Томислав Османли во грчко списание

Во новиот број на угледната ревија за култура „Енекен“, грчко списание за култура и општествени прашања од Солун, објавена е прозна творба на нашиот...

Геополитика, енергетика и економија: очекувања и можни сценарија за оваа...

АНАЛИЗА НА МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ Се навршија седум месеци од почетокот на војната во Украина. Економските изгледи и понатаму остануваат со висока доза на неизвесност,...

Одбележан големиот празник Успение на Пресвета Богородица

Православните верници на 28 август го прославија големиот празник Успение на Пресвета Богородица. Со свечени литургии во многу храмови и со молитви, голем број...

Народната банка прва по светот според жени раководители

Народната банка е прва во светот меѓу централните банки и финансиските институции според застапеноста на жените на раководни позиции. Ова е забележано во објавата...

А може ли „скрининг“ на бугарската хибридна агресија врз Македонија

Статистиката покажува дека токму по прифаќањето на францускиот предлог и по потпишувањето на протоколот со Бугарија многу повеќе се засилија отворените провокации и навреди...

Македонска вечер на саемот за вино во Белград

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски, смета дека саемот за вино „Отворен Балкан“ во Белград е одлична можност...

Јужна Европа се бори со висока стапка на невработеност

Како што покажуваат новите податоци на „Евростат“, во јуни 2022 година невработеноста во земјите од Европската Унија (заедно со Велика Британија) беше најраспространета во...