Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25541)

Македонија засега со 77 спортисти во 10 спорта?

На двата досегашни настапа на Медитеранските игри, Македонија освои вкупно 11 медали МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ ВО ОРАН На претстојните Медитерански игри (МИ) во алжирскиот град Оран (од...

„Бело копче“ е првиот македонски трибјут-бенд

Откако веќе не постојат или стануваат сѐ понедостижни да се видат собрани заедно во нивните оригинални состави, стана практика легендарните светски бендови, но и...

Почна првиот фестивал на камерна музика во Струмица

Првиот фестивал на камерна музика, „Струмица класика интернационален фестивал 2022“, ќе трае до 9 јуни во Струмица. - Идејата што кај мене тлееше долги години...

Објавен е романот „Бродот. Конзархија“ на Томислав Османли

Во издание на реномираната српска издавачка куќа „Агора“ од Нови Сад, деновиве е објавен романот „Бродот. Конзархија“, на македонскиот писател Томислав Османли. Преводот на...

Концерт на Милош Вуковиќ во Музејот на македонската борба

На 6 јуни, во рамките на 13. фестивал на класична гитара „Тремоло“, концерт ќе одржи Милош Вуковиќ од Србија, во Музејот на македонската револуционерна...

Домаќинствата можат да произведуваат струја

Србија По најавата за поскапување на електричната енергија во Србија многу граѓани се заинтересирани да произведуваат сопствена струја преку поставување соларни панели на покривите на...

Признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА најпозитивен пример во регионот

Стејт департментот на САД за верските слободи на Балканот: Примери на антисемитизам во Србија, сегрегација во образованието во Босна и Херцеговина, нерешени имотни односи на...

Уште неколку интересни особености констатирани на пописот

Сам свој возач до работа Новина на последниот попис беше тоа што граѓаните беа прашувани и за видот на превозот што го користат до работното...

Подобра иднина за секое дете

„Ре-медика“ и Амбасадата на Словачка заедно го одбележаа Меѓународниот ден на децата Здравје, заштита и подобра иднина за секое дете е пораката што ја пратија...

Една третина од становите се празни

Јасно дека меѓу овие над 300 илјади празни станови најголем удел имаат становите во стари згради и наследените семејни куќи, кои поради нерешените имотноправни...