Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25537)

Магдалениј – праисториската уметност стара илјадници години

Во периодот помеѓу 17.000-9.000 години пред нашата ера во Западна Европа постоела мошне необична култура позната како магдалениј, именувана според локалитетот Абри де ла...

Украинските бегалци соочени со негостопримство и проблеми веќе се враќаат...

Како што објавивме неодамна, бугарските власти планираа да испратат околу 18.000 Украинци што се сместени во хотелите на бугарскиот морски брег во различни региони...

Весна Стојановска, генерална директорка на КБ Прво пензиско друштво, избрана меѓу...

Во саботата на 28 мај се одржа „Марили бизнис-форумот“ под насловот „Современа бизнис-раскрсница“, на кој учествуваа неколку стотици жени менаџери од земјава и од...

Македонија го сруши светскиот Гинисов рекорд за најдолг бизнис-маратон

Нашата држава напиша историја за извонредната интелектуалност на македонската стартап-заедница. Над 30 часа, над 200 учесници, 70 идеи и 10 судии ја зближија стартап-заедницата...

Моќна и обединета бизнис-заедница значи силна економија!

Ако 20 отсто од луѓето го напуштиле регионот, тоа значи барем 20 отсто помалку таленти и вештини, 20 отсто помалку креативен потенцијал, а на...

Што носи најновото „раздвижување на северот“

Ниту една држава не е под ризик од украинскиот конфликт, но тие можеби сакаат да ја искористат американската заштита без да дадат свој придонес,...

Чадот од шверцуваните цигари „исчадува“ милијарди евра

Француската царина, поддржана од Европол, неодамна уапси двајца осомничени членови на криминална банда што шверцувала цигари од Азија во Европа. Осомничените, според информациите од...

На Медитеранските игри во Алжир, Македонија ќе има 109 спортисти

Машката ракометна репрезентација ќе игра во групата Б, со Шпанија, Турција, Грција и со Алжир, женската ракометна репрезентација ќе игра во групата Б, со...

Ѓоргиев: Мора да се вратиме на победничкиот пат

Во минатото коло, Македонија во маратонски меч загуби од Романија на гости со 2-3, за што освои еден бод, а вечерва игра со Албанија,...

Македонија го почнува патувањето кон нов настап на ЕП

Овој квалификациски циклус нѐ води на ново големо натпреварување. Ова е нова можност и треба сите да бидеме максимално фокусирани за да ја искористиме...